zpět na články

 

4. února 2018

Veronika Matýsková - dula Veronika

 

Veronika Matýsková - dula Veronika

V prosinci loňského roku se řady v Pluspromaminky rozrostly o naši novou kolegyni Veroniku Matýskovou. Verča je maminkou dvouletého chlapečka a učitelkou pro první stupeň základní školy. Tak jako mnoho dalších žen i ona s mateřstvím dospěla do bodu, kdy mění svoji profesní dráhu a z oboru učitelství se odklonila, k nádherné profesi duly. V tuto chvíli je Veronika studentkou a mojí spolužačkou z Amma Dula Akademie. Naší společnou mentorkou je Michaela Kalusová a já můžu s radostí říct, že naše přátelské cesty se rozrostly o ty profesní. Je mi velkou ctí, že vám, našim čtenářkám, poskytla Verča tento krásný rozhovor. Tímto rozhovorem bych vám ji ráda představila. Přeji vám krásné čtení.


Veru, co Tě vedlo k rozhodnutí stát se dulou?


Těhotenství považuji za magické období v životě ženy. Kdybych mohla, budu těhotná pořád (smích). Sama jsem si své těhotenství velmi užívala a bylo to jedno z nejkrásnějších období v mém životě. K těhotným ženám a k porodům mě to vlastně táhlo od mládí a jak jsem se stala maminkou, tak mě ta ženská energie uchvátila a já jí vyšla vstříc.


Chci podpořit další ženy, aby svoje těhotenství považovaly také za nejkrásnější období, a aby si svůj porod vychutnaly stejně jako já. Po něm jsem se totiž díky své ženské průvodkyni cítila jako královna a ten pocit ve mně stále je. Cítím, že je pro ženu tento pocit opravdu důležitý. Každá rodící žena by se měla cítit jako královna a mě bude velkou ctí jí pomoci vytvořit takové prostředí a podporu, aby se tak cítit mohla.


Cítím z Tebe, že jsi ráda ženou. Je tomu tak?


Jasně, že jsem ráda ženou. Na své cestě jsem si prošla různými fázemi ženství a nyní se cítím celistvá jako matka a žena svého muže. Porodem syna jsem pomohla zrodit naši rodinu. Tohle je tak silná zkušenost, že mě to vedlo ke konečnému rozhodnutí studovat na dulu a pomáhat dalším ženám. Prostě jim tento pocit opravdu moc přeji.


Jak se na tuto změnu Tvojí profese dívá Tvůj muž?


(smích) Můj muž je komplikovanější osobnost a toto naše ženské souznění zatím úplně nechápe. Nicméně velmi zvědavě očekává, co tahle změna přinese naší rodině a mě samotné. Každopádně už teď vidí, že jsem daleko spokojenější, než jsem kdy byla ve školství. Vidí, že mě to baví a maximálně naplňuje. Takže je ochotný téhle mojí změně dát šanci.


Rozhodla ses studovat u Amma Dula akademie. Je to nová škola, která vychovává duly. Řekneš našim čtenářkám, proč ses pro ně rozhodla?


Byla jsem přijata ke studiu k České asociaci dul v době, kdy jsem o Amma Dula akademii nevěděla. O té jsi mi řekla vlastně ty. Nicméně již dlouhodobě sleduji práci Michaely Kalusové, a fandím jejímu Jemnému zrození. Jejich systém vzdělání, který je založený na samostatném studiu s vedením je mi daleko bližší než povinná docházka u jiných škol. Zároveň se mi líbí britský koncept studia, který sem Michaela s Marií přinesly. Tento koncept studia vyžaduje sice samostatnost, ale klade na nás opravdu velké nároky. Přípravný modul, na který jsme měly 3 měsíce, mi dal skutečně zabrat a už tehdy ve mně vzbudil pozitivní očekávání. Toto očekávání se více potvrdilo na osobním týdenním setkání, kde jsme se mimo jiné dozvěděly podmínky k certifikaci a co bude obnášet závěrečný modul.

Ano, musím číst a psát práce, vyjadřovat své názory a pohnutky, ale zároveň cítím, že mě to formuje tím správným směrem a že nebudeme, duly „přes kopírák“, ale opravdové osobnosti. Co mě ovšem totálně posadilo na zadek je systém vyhodnocování porodů k certifikaci. V našich podmínkách je běžné, že se porody vyhodnocují jen z pohledu dané studentky. U nás na mě musí rodiče poslat zpětnou vazbu, kterou já vůbec neuvidím, jde přímo mým mentorkám. Já také vyplním velmi podrobný dotazník z mého pohledu o tomto porodu, a následně tento porod proberu s mými mentorkami v rámci online setkání. Online proto, že Michaela je často v Londýně.  Tak aby od tohoto porodu neuplynulo moc času. V neposlední řadě máme povinné vlastní psychoterapie, abychom se osobnostně i profesně očistily a netahaly si své osobní záležitosti k porodu dané ženy. Z těchto důvodů jsem vyhodnotila naši školu jako velmi vhodnou pro mé studium a jsem ráda, že jsem se o ní dozvěděla a mohu toho být součástí.


Není dula jako dula. Jakou dulou chceš být Ty?


Já nevím… Úplně nejdůležitější pro mě je, být podporující dula. Ať už to bude v porodnici nebo kdekoliv jinde, chci prostě vytvořit rodící ženě ideální podmínky, aby se mohla soustředit na sebe a svůj porod.


A je něco, čemu se chceš ve své profesi více věnovat? Nějaké specifické ženy, kterým chceš věnovat svoji péči? Specifické situace, na které se chceš zaměřit? Či jsou nějaké oblíbené techniky, které budou charakterizovat Tvoji práci?


Zatím v rámci získání co nejpestřejších zkušeností se na nikoho nespecializuji. Doprovázím ženy, kde nám vzájemně fungují sympatie. Vždy se napřed sejdu se ženou na seznamovací schůzku, která je pro ni zdarma a poté máme obě pár dní na rozhodnutí, zda chceme či nechceme navázat s tou druhou spolupráci.


V lednu tohoto roku jsem navštívila kurz Míši Kalusové techniky rebozo. Měla jsem plno aha momentů a rozhodně se v tomto chci dál rozvíjet. Další skvělou technikou podpory je použití éterických olejíčků a vůní při přípravě k porodu i k němu samotnému. Jsem ráda, že jsem narazila na Terezku Machovou a určitě u ní plánuji další kurzy a rozvoj v této dovednosti.


Kde tedy působíš? A do jakých porodnic můžeš ženy doprovodit?


Působím v Brně a okolí do cca hodiny jízdy autem. Doprovázím do všech brněnských porodnic, do Ivančic, ale nejraději chodím do Vyškova.


Co bys chtěla ženám vzkázat?


Všem ženám bych přála, aby jejich těhotenství, porod a mateřství probíhalo podle jejich přání a představ. Ráda je na jejich cestě doprovodím a podpořím.


Děkuji Veru za milý rozhovor. Bylo to s Tebou opět příjemné setkání.


Více se o Veronice Matýskové můžete dozvědět zde matyskova.veronika

Rozhovor sestavila a vedla Dagmar Ludvíčková

 

17.2. NOVÝ ČLÁNEK - Vendula Šrámková - vaše podpora v mateřství

4.2. NOVÝ ČLÁNEK - Veronika Matýsková - dula Veronika

4.2. NOVÝ KURZ - Rebozo - jak se připravit na porod

4.2. NOVÝ TERMÍN - Aromaterapie pro maminky a děti

4.2. NOVÁ TERMÍN - Cesta za radostným porodem s Annou Kohutovou

21.9. NOVÁ SEKCE - Videa

18.8. NOVÁ AKCE - Cesta za radostným porodem s Annou Kohutovou

2.8. NOVÝ ČLÁNEK - Práva při porodu císařským řezem

Dárkové poukazy
NAVŠTIVTE NÁS TAKÉ NA FACEBOOKU:
facebook logo
Dagmar Ludvíčková
anavy
Skvelamama.cz
Katyv Baby
Zapleteno