zpět na články

 

17. února 2018

Vendula Šrámková - vaše podpora v mateřství

 

Vendula Šrámková - vaše podpora v mateřství

Mnozí z vás si jistě pamatují na samé začátky Pluspromaminky a jistě si vzpomenou na tu dobu, kdy jsem spojila své síly se svojí kamarádkou Vendulou Šrámkovou. I když rozšiřujeme naše řady, tak stále myslíme na doplňování našich vzdělání. Jak mnohé víte, tak Vendulka původně studovala psychologii. Je tedy jasné, že její vzdělání logicky vyústilo ve vzdělání a praxi duly. Jsem moc ráda, že i Vendulka souhlasila s rozhovorem.


 

Venduli sice se známe již několik let, ale mnohé naše čtenářky a klientky Tě neznají. Je pravda, že ses teď na několik let stáhla z veřejného života Pluspromaminky. Nyní jsi začala studovat na dulu řekneš nám, co Tě k tomu vedlo?


V první řadě asi Ty (smích). Od porodu malé jsem netušila, čím se budu živit. Po porodu mi přišlo do cesty Pluspromaminky a všechna mateřská témata. Těch témat je opravdu hodně a dlouho jsem nevěděla, které mi bude nejbližší. Ve Tvém rozhodnutí stát se dulou jsem Tě hodně podporovala a při té podpoře mi došlo, že tohle by mohlo být i mé téma. Původně jsem chtěla být pouze poporodní dulou, popřípadě dulou k císařským řezům, ale studium a nadšení všech mých kolegyň mě utvrdilo v tom, že práce s těhotnými ženami i přítomnost u porodu je to pravé i pro mě.


To je pravda, že těch témat bylo více. Myslím, že je mnoho žen, které si Tě pamatují jako lektorku a látkovou poradkyni. Budeš i v tomto tématu pokračovat?


Určitě budu, protože látkové plenky jsou závislostí (smích). Ale více se jim chci věnovat, až na rodičovské dovolené s druhým dítkem, které ještě plánuji. Momentálně se jim věnuji pouze okrajově a jen v individuálním poradenství.


Zmínila jsi roli císařské duly. Zakládala jsi se mnou na Facebooku skupinku Císařovny. Budeš se tedy i nadále věnovat ženám, které musí rodit císařským řezem a mají k tomu nevyhnutelnou zdravotní indikaci?


Císařovnám se věnuji a věnovat stále budu. V tomto tématu koluje neskutečné množství dezinformací a mýtů. Nejen mezi laiky, ale bohužel i mezi zdravotníky. Chci se věnovat osvětě a pomáhat tak snižovat procento zbytečných císařských řezů. A ženy s nevyhnutelnou indikací chci přivést k šetrnému a laskavému císařskému řezu, který eliminuje následky pro maminku a miminko.


Kterou věc považuješ, na práci duly, za nejdůležitější?


Chtěla bych, aby si ženy díky mé podpoře uvědomily, že těhotenství a porod je především o nich. Trochu mě mrzí, že se vždy mluví o potřebách, bezpečí a zdravotním stavu dětí a k ženám se přistupuje trochu jako k chodícím inkubátorům. Přitom je to tak, že miminko se cítí tak, jak se cítí jeho maminka. Před porodem, během porodu i po něm. Porod mi připomíná svatební den. Na své svatbě je žena královnou a její slovo a přání je zákon. Při porodu by měla být žena bohyní a vládkyní nad vším. Je naprosto klíčové, aby vše bylo tak, aby se cítila co nejlépe, nejbezpečněji a nejpohodlněji. A aby mohla být sama sebou tak, jak by v daném okamžiku chtěla. To je to, na čem závisí nekomplikovaný porod, bezpečí miminka a psychické a emocionální rozpoložení ženy v následujících měsících nebo i letech.

I Ty jsi studentkou u Amma Dula akademie. Prozradíš, co Tě vedlo k výběru této nové dulí školy?


V první řadě koncept a to jak je vzdělávání vedené. Je to vlastně to, co naprosto rezonuje s mým přístupem ke studiu. V druhé řadě to byla určitě osobnost Míši Kalusové. Kdybych v té době, kdy jsem se rozhodovala, znala i Marušku Ilkivovou, tak by i ona byla tím důvodem.
Další důvody již zmínila moje kolegyně Veronika Matýsková ve svém rozhovoru. A i já se s tím absolutně ztotožňuji.


Není, dula, jako dula. Jakou dulou chceš být Ty?


Jak už jsem řekla, tak své úzké zaměření na poporodní dulu jsem už přehodnotila. Chci být především dulou s velmi individuálním přístupem. Snažím se neustále vzdělávat, abych mohla ženám poskytovat opravdu odbornou podporu. V různých technikách, které mohou duly používat mě opravdu hodně oslovila práce s rebozem a především aromaterapie. Aromaterapii si chci i vystudovat a získat tak status odborného aromaterapeuta. Vystudovala jsem psychologii, takže to je to, co mou práci asi ovlivňuje nejvíce. V budoucnu plánuji psychoterapeutický výcvik.


A je něco čemu se chceš ve své profesi více věnovat? Nějaké specifické ženy, kterým chceš věnovat svoji péči? Specifické situace, na které se chceš zaměřit? Či jsou nějaké oblíbené techniky, které budou charakterizovat Tvoji práci?


Trochu laškuji s myšlenkou, že bych jednou mohla zakotvit anebo se alespoň částečně věnovat práci andělské duly. Hodně se chci věnovat, jak jsem už zmínila, císařským řezům a ženám, které chtějí po císařském řezu rodit spontánně. Pochopitelně bych chtěla, aby základem mé práce byla podpora žen, které nejsou ničím specifické, nemají žádné zvláštní komplikace a nejsou středem zájmu různých specializací. Jsou to prostě jen ženy, které si zaslouží prožít úžasné těhotenství a krásný naplňující porod.


Kde tedy působíš? A do jakých porodnic můžeš ženy doprovodit?


Působím v Brně a okolí. Bylo by fajn, kdyby klienti bydleli v cca hodinovém dojezdu od Brna. Mou srdeční záležitostí je porodnice ve Vyškově. Velmi sympatická je mi porodnice v Ivančicích a pochopitelně doprovázím i v porodnicích v Brně a v Boskovicích. Uvažuji o porodnicích v Kyjově, Břeclavi a v Prostějově.


Děkuji Ti za Tvůj čas a za setkání s Tebou. Ta setkání jsou nyní již velmi vzácná.


Více se o Vendule Šrámkové můžete dozvědět na jejím webu či na Facebooku

Rozhovor sestavila a vedla Dagmar Ludvíčková

 

17.2. NOVÝ ČLÁNEK - Vendula Šrámková - vaše podpora v mateřství

4.2. NOVÝ ČLÁNEK - Veronika Matýsková - dula Veronika

4.2. NOVÝ KURZ - Rebozo - jak se připravit na porod

4.2. NOVÝ TERMÍN - Aromaterapie pro maminky a děti

4.2. NOVÁ TERMÍN - Cesta za radostným porodem s Annou Kohutovou

21.9. NOVÁ SEKCE - Videa

18.8. NOVÁ AKCE - Cesta za radostným porodem s Annou Kohutovou

2.8. NOVÝ ČLÁNEK - Práva při porodu císařským řezem

Dárkové poukazy
NAVŠTIVTE NÁS TAKÉ NA FACEBOOKU:
facebook logo
Dagmar Ludvíčková
anavy
Skvelamama.cz
Katyv Baby
Zapleteno