15. ledna 2015

Vlňáčky na látkové plenky z merino vlny

 

Vlňáčky

   Tento článek by měl alespoň trochu osvětlit, co to jsou vlňáčky, z čeho se vyrábí, jak se o ně starat a jak je lanolinovat. Snad vám pomůžu vlňáčky trochu přiblížit. Věřte, že s nimi ve skutečnosti není vůbec tolik práce, jak se traduje a na první pohled zdá…

 

   Na většinu látkových plenek jsou potřeba svrchní kalhotky. Jednou z variant jsou kalhotky vlněné – vlňáčky. Na jejich výrobu se používá 100% merino vlna.

 

   Merino vlna pochází z plemena horských ovcí, takže je přizpůsobená chladnému a vlhkému prostředí. Navíc je mnohem jemnější než klasická vlna a postrádá její známou „kousavost“. Klíčovou vlastností pro její použití na vlňáky je to, že je antibakteriální s přirozenou schopností odolávat zápachu a má samočistící efekt. Merino funguje jako přírodní termostat. V zimě tedy uchovává teplo a v horku zase brání přístupu tepla k pokožce. Vlňáky z merina navíc hřejí, i když jsou vlhké nebo dokonce mokré, což je plus hlavně v chladnějších měsících. Velkou výhodou vlněných vláken je jejich prodyšnost daná přímo jejich strukturou a nejen způsobem tkaní jako u syntetických materiálů.

 

   Další zajímavou vlastností merina je jeho ohnivzdornost. V rámci látkování se ale bude jistě více hodit, že kromě toho, že vlňáky půjdou hůře spálit, je bude také těžší namočit, protože vysoký obsah lanolínu (v látkování podporovaným lanolinováním) odpuzuje tekutinu. A mnohé maminky jistě ocení i to, že jde o antialergenní materiál, který nedráždí jako klasická vlna.

 

   Co se týče střihu vlňáčků, tak si látkující maminka může vybrat mezi verzí natahovací a zapínací (střih jako PUL kalhotky nebo flísáčky). Natahovací vlňáky dále mohou mít buď krátké nohavice (klasické svrchní kalhotky, shorties) nebo dlouhé (longies). Zapínací vlňáčky jsou pak buď na patentky nebo na suchý zip. Alespoň jednu značku vlňáčků mají skoro všechny obchody nabízející látkové plenky. Šikovná maminka si ale může vlňáčky uplést nebo uháčkovat.

 

   Domácí vlňáky se pletou ze 100% merino vlny bez SW (bez superwash úpravy – zachová se přirozený obsah lanolinu ve vláknech). Vlňáčky by se měly prát v ruce. V pračce jen v případě, že má inteligentní program na vlnu, který nemáchá ve studené vodě, popř. prát jen na max. 30°C nebo ve studené vodě. Teplotní rozdíl vody při praní a máchání může totiž 100% vlnu srazit. Tento materiál by se neměl ani sušit v sušičce, i když je chytrá a disponuje programem na vlnu. Pokud některou z těchto chytrých mašinek použijete, riskujete, že vyprané nebo vysušené vlňáky padnou leda tak panence Barbie.

 

   Protože má merino vlna samočistící efekt a je antibakteriální, tak stačí vlňáčky prát cca 1x za 3-4 týdny nebo dokud nezačnou provlhat nebo cítit močí. Po použití je tedy stačí jen nechat vyvětrat. Pokud jsou znečištěné stolicí, tak se pochopitelně perou ihned. Na praní v ruce je možné použít přípravek na vlnu s obsahem lanolinu, nějaký standardní šetrný přípravek na vlnu nebo klasický jemný šampon (např. dětský). Pokud dojde k ušpinění vlňáků stoličkou, tak lze na skvrny použít nějaké velmi šetrné mýdlo na skvrny (např. Imse vimse).

 

   Po vyprání vlňáčky nekroutíme, ale jen lehce vymačkáme a rozložíme na suchý ručník. Ten pak i s kalhotkami smotáme a promačkáme. Některé šité vlňáčky můžete ždímat v pračce na 800 otáček. S ručně pletenými to ale raději nedoporučujeme zkoušet. Vlňáky by se neměly sušit na přímém sluníčku (i když já to dělám :-) ) nebo na topení. Pro urychlení sušení je dobré vlňáky natáhnout např. na umytou láhev apod.

 

   Aby si merino zachovalo svou voděodpudivost je nutné vlňáky lanolinovat. K tomu slouží lanolinové lázně. Taková lázeň se dá koupit již připravená, ale levnější a hlavně účinnější variantou je si lázeň připravit doma. K lanolinování je potřebný bezvodý(!) lanolin. Relativně bez problémů by se měl dát pořídit v lékárnách. Nejlepší jsou lékárny, které si připravují mastičky a lanolin tak mají na skladě. Bohužel ne všechny mají systém, ve kterém mohou svá obří balení lanolinu rozprodávat po menších množstvích. Záleží tedy na domluvě. Mnohé lékárny potřebné množství lanolinu také ochotně objednají. Bezvodný lanolin ale už prodávají i některé e-shopy se sortimentem látkových plen. Lanolin koupíte také pod latinským názvem Adeps lanae (tukový lanolin) nebo Cera lanae (voskový lanolin). Lanolin je lepivý a vzhledově (konzistencí i barvou) podobný pastovému medu. Jen ta vůně mu chybí. Některé látkující maminky lanolinují vlňáky suché, některé mokré. U lanolinování suchých vlňáků by mělo být výhodou to, že se lázeň lépe vsákne do vlněného vlákna, protože v něm nezabírá místo voda. Upřímně, je to asi jen na osobním přesvědčení, protože obě varianty fungují stejně. Dále se uvádí, že je lepší lanolinovat vlňáčky obrácené naruby. Ale i toto pravidlo mnohé maminky nedodržují a stejně jim lanolinování funguje dobře. Nové vlňáčky se doporučují lanolinovat několikrát (často ale stačí i jednou).

 

   Lanolinová lázeň se vyrobí tak, že se lanolin rozpustí v troše (cca 2 dcl) horké vody. Voda nemusí být vařící, protože se lanolin rozpouští už při 40°C. Množství lanolinu je závislé na počtu vlňáků, které se lanolinují. Na jedny by měla přijít lžička lanolinu. Na další se může přidat už jen půl lžičky, ale pravidlo „1 vlňáky – 1 lžička lanolinu“ to jistí. Zároveň by se neměly lanolinovat více než troje vlňáky.

 

   Do vody s rozpuštěným lanolinem přidáme pár kapek šetrného šamponu (např. dětský). Po přidání šamponu a zamíchání by měla vzniknout mléčná emulze. Pokud k tomu nedojde, je potřeba přidat ještě trochu šamponu. Vzniklou emulzi smícháme s potřebným množstvím studené vody. Výsledná lanolinová lázeň by měla být maximálně mírně vlažná. Vlňáky do ní ponoříme a za občasného jemného promačkání lanolinujeme cca 2-3 hodiny. Pokud je čas, tak je dobré lanolinovat vlňáky přes noc. Po nalanolinování je dobré vlňáčky jemně vymáchat v čisté vodě(opět některé typy vlňáků můžeme vymáchat v pračce). Z vlňáčků tak dostaneme šampon, který by mohl miminko podráždit, ale lanolin v nich zůstane.

 

   Nalanolinované a vymáchané vlňáčky jemně vymačkáme a převrátíme lícem nahoru. Položíme na suchý ručník, smotáme a vymačkáme přebytečnou vodu. Pokud vlňáky vysušíte z rubové strany, tak sice budou nalanolinované, ale jejich spolehlivost bude ve srovnání s doporučeným sušením trochu menší. Po nalanolinování mohou být vlňáčky lepivé. To znamená jen to, že na vláknech zůstalo dost lanolinu a rozhodně nejde o chybu. Tato lepivost zmizí během dvou dnů…

 

Shrnutí: Vlňáčky jsou svrchní kalhotky ze 100% merino vlny bez sw.

 

Mezi výhody této vlny patří:

 

- antibakteriální a samočistící efekt se schopností odolat zápachu

- dobré tepelné izolační vlastnosti

- voděodpudivost - antialergenní vlastnosti

- jemnost vláken

- prodyšnost

 

Vlňáčky mohou být:

 

- natahovací (dlouhé i krátké nohavice)

- zapínací (patentky, suchý zip)

- strojově pletené (Disany, Popolini, …)

- šité (Anavy, Babyidea, Edmé, Imse Vimse, Popolini, …)

- domácí výroba

 

Zásady péče o vlňáčky:

 

- ruční praní (speciální prostředek na vlnu, jemný šampon)

- nesušit na topení, přímém slunci nebo v sušičce

- nekroutit (vymačkat ve froté ručníku)

- po použití nechat jen vyvětrat

- prát po cca 3-4 týdnech, při ušpinění stolicí, zápachu nebo provlhání

 

Recept na lanolinování:

 

- 100% bezvodý lanolin (lékárna, e-shopy)

- lanolinovat naruby (suché i mokré)

- dávkování: cca 1 vlňáky = 1 lžička lanolinu

- postup: lanolin rozpustit v horké vodě -> přidat jemný šampon -> dolít studenou vodou -> lanolinovat

  (min. 2-3 hod.) -> vymáchat -> vymačkat a sušit

 

Bc. Vendula Šrámková

 

 

17.2. NOVÝ ČLÁNEK - Vendula Šrámková - vaše podpora v mateřství

4.2. NOVÝ ČLÁNEK - Veronika Matýsková - dula Veronika

4.2. NOVÝ KURZ - Rebozo - jak se připravit na porod

4.2. NOVÝ TERMÍN - Aromaterapie pro maminky a děti

4.2. NOVÁ TERMÍN - Cesta za radostným porodem s Annou Kohutovou

21.9. NOVÁ SEKCE - Videa

18.8. NOVÁ AKCE - Cesta za radostným porodem s Annou Kohutovou

2.8. NOVÝ ČLÁNEK - Práva při porodu císařským řezem

Dárkové poukazy
NAVŠTIVTE NÁS TAKÉ NA FACEBOOKU:
facebook logo
Dagmar Ludvíčková
anavy
Skvelamama.cz
Katyv Baby
Zapleteno