zpět na články

 

9. března 2015

Znakování s batolátky

 

Znakování s batolátky

   V 80. letech vyvinuly profesorky vývojové psychologie dr. Acredolo a dr. Goodwyn znakovou řeč pro slyšící kojence a batolata Baby signs. Jde o systém znaků, pomocí kterých se můžeme dorozumět s našimi nejmenšími v dobách, kdy ještě nemluví. Pomocí těchto znaků dokáží děti vyjádřit nejen základní slova označující členy rodiny, své potřeby, věci kolem, ale i různé abstraktní pojmy, které jsou schopné ve svém věku chápat. Znakování se velmi rychle rozšířilo po celém světě a je velmi hojně používané nejen v rodinách, ale i v mateřských centrech apod.


Do naší země dorazila tato metoda před cca čtyřmi lety a rychle si našla své příznivce. Od té doby je stále populárnější a stále přibývají noví lektoři a kurzy znakování nejen originálního Baby signs, ale i dalších znakovacích směrů. Znakovat totiž nemusíte jen podle známé a původní metody. Pokud neplánujete, že bude vaše dítě chodit do zařízení, které znakování používá (a přiznejme si, že u nás to ještě opravdu nehrozí moc často), pak není problém vybrat si i jiný znakovací směr nebo si dokonce své znaky vytvářet doma podle toho, co vyhovuje vám i děťátku. Na kurz pak můžete jít jen pro základní informace o tom, jak a kdy se znakováním začít, a pro různé tipy, jak se se znakováním sžít, popř. pro inspiraci, pokud vás vlastní znaky nenapadají.


Učit znakování můžete kojence hned, jakmile Vás začnou trochu vnímat. Obecně se ale doporučuje začínat kolem 8. měsíce, kdy děti začínají lépe rozumět řeči. První znaky pak děti začnou používat většinou kolem jednoho roku. Ale začít se dá prakticky vždy. Některé děti mluví velmi dobře v roce a půl, některé až třeba o rok později. Proto dokud nemá dítko větší zásobu slov, se kterou se už domluví, je znakování stále přínosem.


Nejčastější obava rodičů je to, jestli děťátko začne mluvit a jestli se verbální komunikace neoddálí, když nebude mít potřebu mluvit. Toto je i námitka některých odborníků z řad pedagogů a psychologů. Více než dvacetiletá praxe a studie zakladatelek této metody ale ukazují, že opak je pravdou. Znakující děti začínají mluvit dříve a komunikují mnohem lépe a efektivněji.


Takže chcete se domluvit se svým děťátkem dříve, než začne mluvit? Už vás nebaví stále opakovat věty: „Maminka ti ale nerozumí.“ nebo „Maminka neví, co chceš.“? Pak je pravděpodobné, že kurz „Znakování s miminky“, který máme v Pluspromaminky, je vhodný právě pro vás.

 

Bc. Vendula Šrámková

 

 

17.2. NOVÝ ČLÁNEK - Vendula Šrámková - vaše podpora v mateřství

4.2. NOVÝ ČLÁNEK - Veronika Matýsková - dula Veronika

4.2. NOVÝ KURZ - Rebozo - jak se připravit na porod

4.2. NOVÝ TERMÍN - Aromaterapie pro maminky a děti

4.2. NOVÁ TERMÍN - Cesta za radostným porodem s Annou Kohutovou

21.9. NOVÁ SEKCE - Videa

18.8. NOVÁ AKCE - Cesta za radostným porodem s Annou Kohutovou

2.8. NOVÝ ČLÁNEK - Práva při porodu císařským řezem

Dárkové poukazy
NAVŠTIVTE NÁS TAKÉ NA FACEBOOKU:
facebook logo
Dagmar Ludvíčková
anavy
Skvelamama.cz
Katyv Baby
Zapleteno